6 tipov ako šetriť jedlom

Neradi vyhadzujete jedlo? Až tretina svetovej produkcie jedla skončí v koši. Na Slovensku to predstavuje až 30% potravín, ktoré nakúpime. Preto vám poradíme, ako šetriť potravinami.  Vedeli ste, že zo zemiakových šupiek si môžete urobiť vynikajúce čipsy? Alebo, že z mangovej a avokádovej kôstky môžete mať krásny kvet, ktorý oživí vašu domácnosť? Chcete vedieť ako na to? Prečítajte si náš článok.

 

1.Používajte zoznam

Ak nechcete zbytočne vyhadzovať jedlo a tým aj vaše peniaze, používajte zoznam. Pred nákupom si vopred premyslite, čo budete variť a nakupujte len to čím ste si istý, že dokážete spotrebovať.

2.Skamaráťte sa s mrazničkou

Potraviny, ktoré nespotrebujete zamrazte. Základom správneho zamrazenia potravín je ich zabalenie a označenie dátumu, kedy ste danú potravinu dali zamraziť. Napríklad také mäso by ste mali spotrebovať do 3 mesiacov od zamrazenia. No pečivo môžete mať v mrazničke až 6 mesiacov.

Prečítajte si: 10 jednoduchých tipov na ekologickú domácnosť

3.Čistá a prehľadná chladnička je základ 

Vždy majte prehľad o potravinách vo vašej chladničke. Nekúpite tak niečo, čo už máte. Zároveň kontrolujte dátum spotreby. Potraviny s neskorším dátumom spotreby dajte dozadu a tie s kratším dopredu. Čistá, prehľadná a správne uložená chladnička vám pomôže ušetriť nielen veľké množstvo jedla, ale aj vašu peňaženku.

 

4.Využívajte zvyšky potravín

  • z odrezkov zo zeleniny a mäsa môžete uvariť polievku
  • kôstku od ovocia si môžete zasadiť
  • z prezretého ovocia si môžete urobiť smoothie alebo banánový/ovocný chlieb
  • z tvrdého chleba si urobte strúhanku
  • škrupinku z vajíčka použite ako hnojivo pre rastliny, škrupiny obsahujú vápnik, ktorý je pre rastlinky potrebný

Na internete nájdete veľké množstvo výborných receptov, ako využiť zvyšky potravín. Počuli ste už o čipsoch zo zemiakových šupiek? Zemiakové šupky dôkladne umyte, usušte, osušte a dajte piecť do rúry na 200 stupňov na 15-20 minút. Hotovo. Jednoduchý snack k večernému filmu.

5.Ktoré potraviny po záruke môžeme spotrebovať?

  • neotvorené cereálie môžete zjesť až 6 mesiacov po dátume spotreby
  • cukor vydrží roky, pokiaľ je skladovaný na suchom mieste
  • neotvorené cestoviny môžete použiť niekoľko mesiacov po spotrebe, ich kvalita sa nijako nezhorší
  • ryžu môžete jesť po dátume spotreby, aj keď bola otvorená, len skontrolujte či bola uskladnená na suchom mieste. Pozor: pre hnedú ryžu toto pravidlo neplatí. Tú konzumujte len do dátumu spotreby.
  • po dátume spotreby môžete používať aj ocot, kávu
  • neotvorený kečup môžete konzumovať 6 mesiacov po dátume spotreby, neotvorenú horčicu až rok a neotvorenú sójovú omáčku až niekoľko rokov. Po otvorení ich, ale skladujte v chladničke. Vydržia tak ešte dlhšie.

Prečítajte si: Ako správne kompostovať

6.Kompostujte

Aj napriek všetkým opatreniam sa môže stať, že sa niečo pokazí alebo to nestihneme spotrebovať. Poprípade sa to už nedá inak spotrebovať. V takýchto prípadoch dajte nespotrebované potraviny zvieratkám alebo ich vyhoďte do bioodpadu, kde majú úžitok ako hnojivo.

 

Žiť ekologicky neznamená len šetriť prírodu, ale aj svoju peňaženku. Čo dokazujú všetky naše články. Preto, ak nechcete žiť udržateľný život kvôli planéte, robte to aspoň kvôli svojej peňaženke.

Zdroj foto: Pexels

1 názor na “6 tipov ako šetriť jedlom”

  1. Pingback: 14 dôvodov prečo by sme mali pravidelne behať

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík